Header

طرح ترسیب کربن؛ پروژه‌ نفوذ به قدمت 18 سال در دورافتاده ترین روستاهای کشور

طرح ترسیب کربن؛ پروژه‌ نفوذ به قدمت 18 سال در دورافتاده ترین روستاهای کشور/ بخش اول

?سپتامبر سال 2000، 189 تن از سران دولت‌ها «سند توسعه هزاره» را در سازمان ملل تصویب کردند و طبق آن متعهد شدند تا سال 2015 به آرمان‌های توسعه هزاره (MDGs) دست پیدا کنند. ترویج برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان، تضمین پایداری محیط‌زیست و همچنین ایجاد حکومت‌های دموکراتیک از مهمترین این آرمان‌ها بود. یکی از پروژه¬های طراحی شده توسط دفتر عمران ملل متحد(UNDP) و صندوق جهانی محیط‌زیست (GEF) (از نهادهای تشکیل شده در سازمان ملل جهت اجرای سند) پروژه بین‌المللی ترسیب کربن(CSP) است.

?دفتر عمران ملل متحد در راستای ترغیب ایران طی توافقی با سازمان برنامه‌وبودجه وقت، در سال 1378 گروه‌هایی را جهت آشنایی به کشورهایی که طرح در آن‌ها اجرا می‌شد، برد و توانست در سال 1380 ، طرح را در شیرآباد زاهدان کلید بزند. سازمان برنامه‌وبودجه وقت با توجه به تجربیات در شیرآباد قصد داشت این طرح را در 4 استان دیگر تعمیم دهد که بنابر دلایل نامعلومی با مخالفت دفتر عمران ملل متحد مواجه شد و طرح متوقف شد.

?طبق منابع نوشتاری طرح، ترسیب¬کربن به روند ذخیره کربن موجود هوا در خاک و گیاهان گفته می‌شود. هدف نهایی طرح، ارائه یک مدل اجتماعی- اقتصادی جهت رسوب دادن کربن در جو است. طرح با رویکرد محیط‌زیستی شروع و با بررسی ظرفیت‌های اکولوژیکی ادامه پیدا می‌کند. نیازهای اجتماعی احصاء و برنامه اجتماعی-اقتصادی جهت ترسیب کربن و معرفی مشاغل جایگزین به روستاییان ختم می شود.

?با توجه به اینکه بحث‌های مرتبط با بیابان‌زدایی و احیای مراتع در راستای مأموریت‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ایران است و همچنین از آنجا که سازمان مذکور نسبت به سازمان برنامه‌وبودجه دارای ساختار سازمانی گسترده‌تری در بدنه استان‌ها، شهرستان‌ها و حتی بخش‌هاست؛ در سال 1383 از سوی دفتر عمران ملل متحد (UNDP) سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به عنوان مجری طرح موسوم به ترسیب کربن انتخاب شد تا آن را در کشور اجرایی کند.

?در حال حاظر فاز سوم این طرح در کشور کلید خورده است. همچنین دفتر عمران ملل متحد توانسته است با نفوذ در سازمان¬ها و نهادهای مردمی و دولتی، طرح را گسترش داده و حتی آن را در راستای اقتصادمقاومتی معرفی کند. در ادامه به نحوه گسترش طرح در کشور و همچنین نتایج اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نامطلوبی که در روستاهای کشور داشته است، خواهیم پرداخت.

طرح ترسیب کربن؛ پروژه‌ نفوذ به قدمت 18 سال در دورافتاده ترین روستاهای کشور

http://www.musicfm.ir/?p=11607

موارد مرتبط

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.