Header

سخنرانی استاد رائفی پور با موضوع اسطوره3 – ارض موعود 1

1

سخنرانی استاد رائفی پور با موضوع اسطوره3 – ارض موعود 1

صهیون نام تپه‏اى در اورشلیم است که در گذشته بر فراز آن قلعه‏اى به همین نام وجود داشته است.

به گفته کتاب مقدس، این قلعه را حضرت داوود در حدود قرن دهم قبل از میلاد فتح کرد و نام آن را «شهر داود» گذاشت. بعدها این تپه به صورت نمادى براى اورشلیم و تمام سرزمین اسرائیل درآمد و به صورت عنوانى براى آن سرزمین به کار رفت.

اشاره:

صهیون نام تپه‏اى در اورشلیم است که در گذشته بر فراز آن قلعه‏اى به همین نام وجود داشته است.

به گفته کتاب مقدس (کتاب دوم سموئیل، 5: 6ـ9)، این قلعه را حضرت داوود در حدود قرن دهم قبل از میلاد فتح کرد و نام آن را «شهر داود» گذاشت. بعدها این تپه به صورت نمادى براى اورشلیم و تمام سرزمین اسرائیل درآمد و به صورت عنوانى براى آن سرزمین به کار رفت.(2)

صهیونیسم جنبشى است که طرفدار بازگشت یهودیان به سرزمین فلسطین و ایجاد کشورى یهودى در این سرزمین است.

در سال 70 میلادى کشور یهود سقوط کرد و معبد اورشلیم ویران شد و یهودیان به دست رومیان پراکنده شدند و از آن هنگام، آرمان بازگشت به سرزمین فلسطین و ایجاد کشور مستقل یهودى در میان یهودیان پدید آمد،

این آرمان در زمانى که این قوم بیشتر تحت فشار قرار گرفتند، قوت گرفت. اما تاریخ شکل‏گیرى این جریان به صورت نهضتى فعال و منسجم و داراى برنامه‏اى مشخص، به اواخر قرن نوزدهم برمى‏گردد و این به هنگامى بود که یهودیان براى نخستین بار در پرتو دموکراسى جدید غربى، طعم آزادى را چشیدند.

به هر حال این گروه به هر وسیله به آرمان خود جامه عمل پوشاند و کشور مستقل یهود را ایجاد کرد و همواره در اندیشه گسترش آن بوده است.

در اینجا سؤال مهم و اساسى این است که این آرمان یا ادعا چه مقدار به کتاب مقدس یهودى، یعنى عهد قدیم متکى است؟ به تعبیر دیگر، عهد قدیم درباره ارض موعود بنى‏اسرائیل چه مى‏گوید؟ بر پایه عهد قدیم که تنها متن مقدس یهودیت و تنها منبع تاریخى قرن‏هاى نخست قوم اسرائیل است،

ادعاى مالکیت ارض موعود را از سوى گروهى که خود را وارث آن مى‏دانند، چگونه مى‏توان ارزیابى کرد؟ این نوشتار به دنبال پاسخ این سؤال است.

در ابتدا باید ببینیم که اصل وعده سرزمینى خاص در عهد قدیم چگونه است و سپس به بررسى این مطلب مى‏پردازیم که ادعاى مدعیان با توجه به آنچه در تاریخ این قوم رخ داده، تا چه اندازه با گفته‏هاى این کتاب انطباق دارد.

سخنرانی استاد رائفی پور با موضوع اسطوره3 – ارض موعود 1

http://www.musicfm.ir/?p=8794

موارد مرتبط

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.