Header

سخنرانی استاد رائفی پور با موضوع حجاب ، محدودیت یا مصونیت 2

1

سخنرانی استاد رائفی پور با موضوع حجاب ، محدودیت یا مصونیت 2

چرا باید در نماز حجاب داشته باشیم؟

بعضی ها می پرسند حجاب درست ولی چرا ما باید در نماز حجاب داشته باشیم؟ مسجد و حرم می آییم حجاب را می گذاریم. ولی ظهر در خانه یک خانم جوان کسی در خانه نیست و یکسره بی حجاب هستم و خدا من را آن موقع می بیند؛

حالا نمازهم می خوانم بی حجاب باشم. چرا در نماز باید چادر سر کنیم؟! مگه خدا نامحرم است؟ من که ده دقیقه بعد حجابم را برمی دارم.

گاهی به این عزیزان سه تا جواب می دهیم:

۱- نماز مظهر ارزش است.  چرا می گوید در نماز وضو بگیر و تمیز باش؟  لباس سفید بپوش و مال ات حلال باشد. این ها ارزش است. وقتی می خواهی نماز بخوانی پاکیزه باش.

مظهر ارزش است که نماز با ارزش برگزار شود. نماز فلسفه اش این است که یک دوره ارزش های دینی را مجسم کنیم. غصب نکردن مال مردم، نظم، طهارت، پاکیزگی این ها را می خواهیم مجسم کنیم. اگر حجاب ارزش نبود می گفت در خانه بدون حجاب نماز بخوان.

۲- نشانه ادب در مقابل خداست.

۳- نشان دهنده حضور قلب است. توجه انسان و حضور قلب انسان بیشتر می شود. چرا می گویند مردها در نماز عبا بیاندازند. چون برای مرد مستحب است و حضور قلب بیشتر می شود.

این سه نکته حرف مااست با مذهبیات. بعضی ها می گویند الان قرن جدید، قرن ارتباطات است. ما چکار به قرآن داریم؟ در همه دنیا حجاب برداشته شده و شما در ایران و چند کشور دیگر مقاومت خواهید کرد. تا کی می خواهید مقاومت کنید؟

ممکن است در آینده از این هم بدتر بشود. بگذارید یکسان و عادی باشد. مگه در کشورهای اروپایی زن بی حجاب رد می شود کسی نگاهش می کند؟ اینقدر بی حجاب دیده که عادی شده. شما هم اینجا بگذارید بی حجابی شود عادی می شود.

اولا: عادی شدن گناه دلیل بر شرعی و ارزش بودنش نیست. اگر دروغ برای کسی عادی شد؛ دروغ ارزش نمی شود. اگر نمره تک آوردن در یک مدرسه عادی شد؛ ارزش نمی شود. اگر کسی معتاد شد اعتیاد برایش عادی می شود ولی آیا ارزش هم می شود؟

نه ارزش نیست. ضمن اینکه غرب با برداشتن حجاب جلوی فساد را نگرفته. تنوع در فساد ایجاد شده و نوع فساد جنسی ارتقا پیدا کرده است. در خیابانش نگاه نمی کند. ولی ببینید چه فسادهایی را در پی دارد.

۳ اثر مهم حجاب چیست؟

خواهران، برادران، عزیزان سه اثر برحجاب مترتب است.۱- اثر فردی. ۲- اثر خانوادگی. ۳- اثر اجتماعی. با تحکم و زور گویی برای ایجاد حجاب مخالفیم. باید تشویق و ترغیب کرد. صداوسیما و فیلم هایی که می سازد. الگو نباید بدهد و نباید بدحجابی ترویج شود.

همان طور که اخبارگو ها و مجری ها خوب حجاب را رعایت می کنند. هنرپیشه ها هم رعایت کنند و فیلم هایی که بازی می کنند القا نشود. صدا و سیما، مدارس دانشگاه ها می توانند ضابطه بگذارند.

اما الان رها شده اند. یک موقع به یاد داریم این طور بود اما الان نظارتی نیست. دانشگاه باید ضابطه بگذارد که بدون مانتو راه نمی دهیم. کاپشن و شلوار در دانشگاه راه ندهند. دانشگاه های غربی هم این قانون را دارند. ان ها هم یک تعریفی از ورود و خروج دارند.

می توانند یک لباس تعریف کنند. مدارس می توانند لباس تعریف کنند؛ ادارات می توانند برای کارمندانشان اجازه آرایش و بدحجابی ندهند. رییس بیمارستان فقط مسئول بهداشت بیمارستان نیست؛ مسئول پرداخت حقوق و مزایا و کار پزشکان نیست؛

یک بخشنامه کند و دو نفر را اخراج کند و برخورد کند.در اداره، بیمارستان، دبیرستان، دانشگاه بدحجابی پسندیده نیست. چون دست شماست. رییس صداوسیما، بیمارستان، وزارت خانه، دبیرستان، دانشگاه، وزارت علوم می توانند کاری بکنند.

این همه ضوابط شما می گذارید که بعضی از آن ها برای مردم دست و پا گیر است. این مسئله با این اهمیت را اعلام کنید که کسی حق ندارد در بیمارستان با آرایش بیاید. هیچ پرستاری حق ندارد.  اعلام کنید در هواپیمایی، آن جاهایی که دست دولت است؛ نانشان دست دولت است و حقوق می گیرند؛ حجاب را الزامی کنید.

اما در پارک، خیابان، ماشین متاسفانه الان در ماشین ها بی حجاب می شوند و می گویند ماشین شخصی است. پلیس باید برخورد کند. ماشین درجاده قم-تهران چهاردیواری اختیاری نیست؛ خانه نیست که خانم راحت روسری خود را برداشته و می گوید ماشین خودمان است.

شما سرعت ده تا بالا رود جریمه می کنید. جلوی این را بگیرید. حجاب در ماشین و جاده الزامی است. این ها قوانینیست که می شود رویش کار کرد.

در پارک و خیابان ها با تشویق، ترویج، روش.

سه اثر مهم در حجاب است:

۱- اثر فردی است و آن آرامش است. یک بانویی که محجبه است آرامش روحی دارد. می داند مال خودش است؛ می داند نگاه دیگران دنبالش نیست و گناه اجتماعی نمی کند. می داند دیگران را تحریک نمی کند.

خواهری که بدحجاب بیرون می آیی مصداق این آیه ایی شما دارید معاونت برگناه می کنید. جوان به شما نگاه می کند و تحریک می شود و زن هم ندارد و می افتد بر حرام. گناه می کنید شما. وقتی دست در دست شوهرت در کوچه می آیی و شوخی و مزاح می کنی. این باید اصلاح شود.

۲- اثر خانوادگی دارد. بچه، دختر، شوهر شما یک مسافرت برود و نباشد خیالاتش راحت است که این زن مال این است. زیبایی هایش را تقسیم نکرده. وقتی محجبه بود این زن مال اوست.

نه دیگران بهره ببرند. این ارزش خانوادگی اش است. ثبات خانواده ها در حجاب بیشتر است و از هم پاشیدگی کمتر است. وقتی بدحجابی شد این آقایی که با خانمش می آید و نگاهش می افتد به زن فلانی و می گوید لباس و قیافه زن فلانی را دیدی؟

دیدی آرایش کرده بود؟ یاد بگیر. خب باهم دعواشون میشه و اختلاف میشه. هوس می کنند. زن های همدیگر را نگاه کردند خب طبیعیه یکی زیباتره، یکی زشت تره. قیافه ها فرق می کند. این باعث می شود مردها تحریک شوند. این اتفاقاتی که در جامعه می دانیم و می دانید و جاش هم روی منبر نیست.

۳- سومین اثر آن اثر اجتماعی است. جامعه سالم می ماند. فساد، زنا، فحشا در جامعه کم می شود.

حجاب هم اثر فردی دارد آرامش. هم اثر خانوادگی دارد استحکام. هم اثر اجتماعی دارد سلامت. فرد باحجاب اگر بود خود آرام است. خانواده مستحکم است و جامعه سالم است.

در اینجا سعی کردیم با آیات و روایات به حجاب بپردازیم.

سخنرانی استاد رائفی پور با موضوع حجاب ، محدودیت یا مصونیت 2

http://www.musicfm.ir/?p=8708

موارد مرتبط

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.